Clare
Matka Chrzestna
Dołączył: 20 Cze 2008
Posty: 591
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 3 razy Ostrzeżeń: 0/3 Skąd: Kotkowo :) Płeć: Kobieta
|
Wysłany: Sob 13:40, 15 Lis 2008 Temat postu: Ważne elementy kociej diety |
|
|
Mięso - Podaje się kotom surowe, gdyż w takiej postaci najbardziej je lubią Powinno być ono pokrojone na kawałki żeby kot mógł łatwiej je rozgry�ć. Kawałki te nie mogą być zbyt małe żeby kot nie wchłaniał ich w całości. Najlepsze dla kota jest chude mięso (cielęce, królicze, baranie, wołowe i drobiowe). Nie należy podawać tłustego mięsa wieprzowego. Doskonałe dla kota są serca, wskazana jest również wątroba lecz w niedużych ilościach ponieważ zawiera ona dużo witaminy A i D, które mogą doprowadzić do zaburzeń chorobowych u dorosłego osobnika. Nerki również są często zjadane, ale przed podaniem należy je dobrze umyć. Język, móżdżek i śledziona są również przez kota bardzo lubiane. Mięso wieprzowe można podać kotom pod warunkiem, że jest to mięso chude. Nie wolno podawać im słoniny wędzonej, solonej i mięsa z konserw ponieważ są one bardzo ciężko strawne i koty mogą po nich chorować.
Ryby - podobnie jak mięso są przez kota bardzo chętnie zjadane. Poza rybami solonymi wszystkie gatunki ryb nadają się dla kotów. Ważne jest tylko aby ryby były świeże. Ze względu na to że niektóre gatunki ryb mogą być zarobaczone (np. błękitek) mięso takie powinno być gotowane i pozbawione ości. Podobnie jak w przypadku mięsa nie powinno się kotu podawać ryb z konserwy.
Jajka - są dla kotów równie wartościowym pokarmem jak mięso i ryby, ponieważ zawierają dużo białka o zbyt dużej wartości odżywczej. Można je podawać zarówno surowe jak i ugotowane. Białko zawarte w jajku zawiera witaminy A, D, E i z grupy B. Poza witaminami zawierają też dużo żelaza, łatwo strawnego tłuszczu i wiele składników mineralnych takich jak: Fosfor, wapń, magnez, chlor, wapń, sód, siarka. 10 dag jajek wartością odżywczą odpowiada tej samej ilości mięsa (nie znaczy to jednak, że jedno można wyeliminować z diety kosztem drugiego). Stwierdzono, że jajko surowe zawiera substancję o nazwie "awidyna", która niszczy witaminę H jednak "awidyny" można się całkowicie pozbyć poprzez gotowanie.
Mleko - jest doskonałym pokarmem zawierającym białko. Niestety wbrew ogólnym twierdzeniom mleko krowie nie jest zbyt dobrze przez kota znoszone. Najlepsze jest mleko kotek, które jest bogatsze w tłuszcz i białko niż mleko od krowy, które zwiera tylko 3.2 % białka, mleko kobiece 1.1 % natomiast mleko kotki 7 %. Dlatego lepiej podawać kotom mleko skondensowane i rozpuszczone w przegotowanej wodzie, które także zwiera więcej łatwo przyswajalnych witamin A, D, i E.
Ser - (twaróg) musi być podany świeży. Również zawiera białko zwierzęce.
Warzywa - Ugotowane oraz rozdrobnione winny być podawane raczej w niedużych ilościach. Na surowo można podać jedynie: marchew, seler, pomidory, szpinak i pietruszkę.
Tłuszcz - koty potrzebują go głównie dlatego, że w nim zawierają się witaminy A, D, E i K. Najlepszym tłuszczem jest masło albo olej roślinny dodawany w małych ilościach do pokarmu.
Witaminy - są bardzo ważne w diecie kociej. Pomimo tego, że jedzenie kotów podawane jest w stanie surowym i zawiera znaczne ilości witamin należy kotu podawać je również oddzielnie.
Witamina A znajduje się w wątróbce i marchewce. Witaminy z grupy B są w mięsie i płatkach owsianych. Wiele witamin jest w mleku i jajach.
Dla uzupełnienia zapotrzebowania kotów na witaminy podaje się je dodatkowo w tabletkach. Można stosować multiwitaminę, "Vitaral" oraz specjalnie dla zwierząt przygotowane tabletki z "Polfamixu", które stanowią doskonałe uzupełnienie.
Świeża woda - powinna stale być w misce, specjalnie na ten cel przeznaczonej. W wielkich miastach należy wystrzegać się wody chlorowanej.
Źródło: strona: [link widoczny dla zalogowanych]
Post został pochwalony 0 razy
|
|