Kicia
Na plecach mogę zaobserwować pręgi
Dołączył: 05 Mar 2009
Posty: 62
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 2 razy Ostrzeżeń: 0/3 Skąd: Kociolandu :) Płeć: Kobieta
|
Wysłany: Sob 0:04, 25 Lip 2009 Temat postu: CHOROBY OCZU, POWIEK I SPOJÓWEK |
|
|
Wzrok jest najważniejszym zmysłem kota i dlatego jego utrata jest trudna do zaakceptowania, więc jeśli zauważymy najdrobniejsze, niepokojące zmiany - w dobrze pojętym interesie kota udajmy się z nim do dobrego lek. weterynarii - najlepiej do specjalisty okulisty wet. ale ponieważ jest ich jeszcze niewielu - wystarczy do jakiegokolwiek innego.
Ze względu na swój charakter, koty najczęściej cierpią na urazy powiek i gałek ocznych.
Oko zdrowego kota powinno być bystre, błyszczące, pełne wyrazu, a źrenice jednakowej wielkości (jednostronne powiększenie oraz brak reakcji na światło może świadczyć np. o: schorzeniu układu nerwowego, nowotworach i uszkodzeniach mózgu).
Oczywiście kot typowo domowy, nie wychodzący, doskonale będzie sobie radził z ubytkiem wzroku lub nawet jego zupełną stratą. Trzeba tylko unikać pozostawiania na podłodze nowych dla kota przedmiotów np. butów czy torby. Zwierzę szybko nauczy się rozkładu pomieszczenia i doskonale będzie sobie w nim radziło. Jednakże, ze względu na ważność zmysłu wzroku dla kota - należy zrobić wszystko by cieszył się nim jak najdłużej, a jeśli stanie się tak że go straci - musimy zrobić wszystko by zwierzęciu ułatwić życie. Nie przestawiać niepotrzebnie mebli, nie ustawiać na drodze kota łatwych do zniszczenia gadżetów, figurek.
Jednakże należy czynić wszystko co możliwe żeby koci wzrok uratować. Dlatego przy każdym podejrzeniu urazu oka czy zauważeniu zmiany - należy od razu zasięgnąć porady dobrego lekarza, najlepiej okulisty weterynaryjnego. W przypadku zauważenia w kocim oku luźnego ciała obcego należy przemyć oko letnią wodą i dopiero wtedy udać się do lekarza. Często zdarza się że niewinnie wyglądający okruszek porysuje rogówkę. Co jest bardzo groźne jeśli pozostanie pozostawione same sobie. Prosty test przy pomocy specjalnego barwnika pomoże stwierdzić czy tak się aby nie stało.
CHOROBY POWIEK
Powieki pełnią ważną rolę: chronią gałkę oczną przed urazami, a także oczyszczają ją z drobnych zanieczyszczeń i rozprowadzają łzy. Zagraża im wiele czynników: wady wrodzone, urazy, infekcje, nowotwory, świerzbowce i grzyby chorobotwórcze. W każdym wypadku pomocy może udzielić jedynie lekarz.
Leczenie na własną rękę może przynieść więcej szkody niż pożytku. W wypadku skaleczenia w ciągu kilku godzin z małej ranki może wytworzyć się poważny stan zapalny.
Zwierzę samo pogarsza sytuację trąc łapką wrażliwe miejsce. Często trzeba mu założyć kołnierz, żeby dać powiece szansę na zagojenie się.
Skaleczenie powieki niesie za sobą jeszcze jedno niebezpieczeństwo - w przypadku wytworzenia się blizny może zdarzyć się i tak, że powieka zostanie "podciągnięta" i kot nie będzie mógł jej do końca zamknąć. Co grozi przesuszaniem gałki ocznej i nawet utratą wzroku, a co najmniej - silnym dyskomfortem dla kota.
Dlatego każde skaleczenie należy pokazać dobremu lekarzowi, który oceni co należy z tym zrobić.
Zdarza się czasem że powieki nie są zbudowane prawidłowo - mogą np. podwijać się do środka drażniąc gałkę oczną sierścią, lub być wywinięte na zewnątrz. W pierwszym wypadku objawami są ciągłe podrażnienia oka, zaczerwienienia, stan zapalny i ból oka.
Jedynym leczeniem jakie może być zastosowane jest prosty zabieg chirurgiczny. W przypadku wywinięcia powieki często nie ma żadnych objawów, ale zdarza się że jednak jest to przyczyną stanów zapalnych i dyskomfortu kota.
W takim wypadku też wykonuje się prosty zabieg chirurgiczny. Zwykle w obu przypadkach zupełnie rozwiązuje on problem.
CHOROBY SPOJÓWEK
Zapalenie spojówek jest dolegliwością dosyć często dotykającą koty. Najczęściej objawia się wyciekiem z oczu, świądem, opuchnięciem i zaczerwienieniem śluzówek.
Kot może też mrużyć oczy gdyż światło go drażni i sprawia ból. Jeśli wydzielina jest mętna, to oznacza że nastąpiła infekcja bakteryjna i powinno się zastosować leczenie antybiotykami w postaci maści lub kropli do oczu.
Należy stosować je przez 5-6 dni ale nie dłużej niż 8. Po tym czasie lek należy wyrzucić gdyż rozwijają się w nim bakterie i używanie go jest niebezpieczne. Podobnie - nigdy nie należy używać leku otwartego kiedyś tam - nawet gdy data ważności jeszcze nie minęła. Po 8 dniach od otwarcia - lek nie nadaje się do użytku.
Innymi przyczynami powstania tej choroby są: wirusy, grzyby chorobotwórcze, alergie i podrażnienia przez np. kurz lub dym papierosowy, a także ciała obce i skaleczenia.
Doskonałym sposobem polepszenia stanu kota w przypadku zakażenia wirusami i grzybami jest podwyższenie odporności przez podawanie odpowiednich preparatów, tzw. immunostymulatorów.
Jeśli przyczyną jest alergia lub podrażnienie to po wyeliminowaniu czynnika szkodliwego następuje szybka poprawa.
Wydzielinę wypływającą z oczu możemy usuwać za pomocą gazy nasączonej mocno rozcieńczonym naparem z rumianku - ale bez dotykania samego oka. Zapalenie spojówek może być pierwszym objawem zakaźnego kataru kotów lub bardzo groźnych chorób np. FeLV lub FIV (szczególnie gdy źle się leczy lub nawraca), dlatego nie należy długo zwlekać z wizytą u lekarza weterynarii, szczególnie jeśli infekcja dotyczy obu oczu.
Na dodatek zbyt długo utrzymująca się infekcja może doprowadzić do powstania owrzodzeń na rogówce, co może być przyczyną nawet utraty gałki ocznej. Zdarza się też że problem jest wywołany np. wbitym głęboko ciałem obcym, niewidocznym dla nas a bardzo drażniącym. Dlatego nigdy nie należy lekceważyć zmian zapalnych w oku i zawsze należy pokazać kota lekarzowi.
CHOROBY NARZĄDU ŁZOWEGO
U wielu perskich kotów można zaobserwować obfity wypływ łez i pozostawiony przez nie brunatny ślad biegnący od kącika oka. Przyczyną jest dziwaczna ambicja hodowców do tworzenia kotów o coraz krótszych pyszczkach.
Ceną jest skracanie i tak zbyt krótkiego przewodu nosowo-łzowego. Uniemożliwia to prawidłowy odpływ łez, które przelewają się przez dolną powiekę i spływają po pyszczku pozostawiając charakterystyczny ślad. Jeśli przewód nosowo-łzowy zostanie tylko lekko przytkany przez np. stan zapalny, to poprawę może przynieść jego przepłukanie wykonane pod narkozą. W przypadku zupełnej niedrożności jedyną metodą pomocy jest przebicie się przez przeszkodę za pomocą specjalnej sondy.
Często ten nieprzyjemny zabieg musi być kilkakrotnie powtarzany. Posmarowanie bruzdy łzowej wazeliną zapobiegnie przebarwianiu sierści i powstawaniu stanów zapalnych.
W niektórych przypadkach żadne leczenie nie pomaga, wtedy musimy pogodzić się z przypadłością naszego pupila i pomagać mu poprzez delikatne przemywanie oka np. okulistyczną solą fizjologiczną, usuwanie wydzieliny i pilnowanie żeby nie dochodziło do nadkażeń.
Czasem takie łzawienie wywołane jest przez jakąś infekcję, np. paciorkowcem lub gronkowcem. Dlatego - jeśli wydzielina ma jakiś nieprzyjemny zapach oraz jest mętna - należy bezwarunkowo wykonać wymaz.
WYPADNIĘCIE TRZECIEJ POWIEKI
Trzecia powieka (migotka) jest częścią spojówki. Leży w wewnętrznym kąciku oka i rozciąga się pionowo od górnej do dolnej powieki. Zbudowana jest z tkanki chrzęstnej pokrytej błoną śluzową. Zazwyczaj jej prawie nie widać, w przypadku choroby może przesłonić całe oko.
Choć wypadnięcie jej może być wywołane infekcją, to jednak najczęściej powodem są choroby ogólnoustrojowe np. choroby zakaźne, silne osłabienie organizmu, zaawansowana robaczyca i zaburzenia nerwowe. Jedynie doświadczony lekarz po dokładnym zbadaniu zwierzęcia może wydać prawidłową diagnozę i zastosować odpowiednie leczenie.
Nigdy nie nalezy tego objawu lekcewazyć.
JASKRA
<
Choroba ta wywoływana jest przez podwyższone ciśnienie wewnątrz gałki ocznej.
Nie leczona jaskra w ciągu kilku godzin od wystąpienia pierwszych objawów doprowadza do nieodwracalnej ślepoty dlatego chory kot wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej. Ucisk płynów na nerw wzrokowy powoduje silne cierpienie zwierzęcia. Oko jest zaczerwienione a gałka oczna napięta.
Źrenica może być bardzo rozszerzona i nie reagująca na światło. Jeśli zauważymy u kota objawy wskazujące na ból połączone ze zmianą wyglądu oka, natychmiast skontaktujmy się z lekarzem. Jedynym ratunkiem jest podanie specjalistycznych kropli obniżających ciśnienie wewnątrzgałkowe. Nie leczona jaskra prowadzi do utraty jednego lub obu oczu.
ZAĆMA (KATARAKTA)
>
Charakterystycznym objawom tej choroby jest postępujące zmętnienie soczewki. W zależności od zaawansowania powoduje większe lub mniejsze upośledzenie wzroku. Są trzy główne przyczyny powstawania zaćmy:
* starość,
* cukrzyca
* urazy oka.
O ile w przypadku zaćmy starczej zmiany następują powoli i stopniowo, o tyle np. przy cukrzycy jest to proces o wiele szybszy. Jedynie leczenie chirurgiczne może pomóc kotu odzyskać dobry wzrok, jednak jest stosowane rzadko ze względu na trudność wykonania - niewiele klinik ma specjalistów i sprzęt potrzebny do operacji na kocim oku. Jesli mętnieje soczewka tylko jednego oka - trzeba kontrolować stale drugie - gdyż choroba ta ma skłonność do przenoszenia się na sąsiednie oko.
Post został pochwalony 0 razy
|
|